Pěstování japonského topolu
Pole
Pro pěstování japonských topolů je příprava půdy jedním z nejdůležitějších úkonů. Nejlepší je pro pěstování japonských topolů je na podzim pozemek zorat hlubokou orbou a na jaře půdo pouze zkultivovat a srovnat do roviny, jako kdybyste chtěli sít obilí. Budete-li počítat s jarní orbou, je nutné ji provést co nejdříve, aby došlo k opětovnému obnovení půdní kapilarity – vzlínavosti vody. Tím využijí čerstvě zasázené řízky japonského topolu maxima půdní vláhy. Pak už můžete sázet řízky, strojově nebo ručně a v prvních dvou letech likvidovat plevel. Plevel lze likidovat mechanicky- sečením, mulčováním nebo diskováním a chemicky – herbicidními postřiky.
Staré louky nebo zabuřenělé pozemky
Pokud máte staré louky nebo zabuřenělé pozemky, kde nelze orat ani používat herbicidy nebo jste nestačili jednoduše pozemek připravit, je vhodné použít na zalesnění sazenice japonského topolu. Výhodou sazenice je, že má již vytvořený kořenový systém a její nadzemní část je odrostlá vlivu buřeně (plevele). Jste tak přesto, že je sazenice dražší než obyčejný řízek o rok napřed a nemusíte pozemek složitě předem upravovat.
Další nespornou výhodou sazenic je, jejich bezmála 100% ujímavost a sázet se dají jak na jaře, tak na podzim. Obalovaná sadba (sazenice krytokořenné neboli kořenáče) pak jde sázet v průběhu celé vegetační sezony.
Pokud se rozhodnete pro sadbu řízků do posekané udržované louky, jsou řízky od počátku vystavené konkurenčnímu prostředí kořenů trav. Pak je vhodné použít delší řízky 30 –45 cm, které budou kořenit hlouběji a konkurence kořenů nebude tak citlivá. V tomto případě počítejte s menším dosaženým růstem nadzemní části v prvním roce růstu. Naopak výhodou je, že máte od začátku sekání pod nohama trávník, to oceníte v prvních měsících sečení, kdy je dost mokro a vy nemáte bláto.
Likvidace plevelů
Likvidace plevelů je v počáteční době růstu velice důležitá, nadzemní část plevelů bere topolům velice důležité světlo a rostliny pak živoří a podzemní část zase ubírá vláhu a živiny. Likvidovat plevely se dá několika způsoby, jednak sekáním, což je poměrně náročné nebo mulčováním a diskováním. Plevele se dají likvidovat také chemicky, ale tento způsob není příliš používán vzhledem k náchylnosti topolů na herbicidy a vyšší ekologické zátěži. Další ošetřování během růstu není potřeba.